محل تبلیغات شما

ثبت حالت های چهره با تکنیک های اولویت دیافراگم :

بازدید : 340

نمایندگی کانن

چهره انسان یک حجم سه بعدی است و در زمان عکاسی از فاصله نزدیک ، در صورت استفاده از یک دیافراگم نسبتا باز ؛ بخش هایی از صورت که در فو نیستند ؛ به صورت تار شده در عکس ممکن است دیده شوند.در این مطلب ؛ نکاتی را در رابط با عدد دیافراگم لنز در عکاسی پرتره مورد اشاره قرار می دهیم .

f/2.8بهترین حالت دیافراگم برای ثبت حالت های چهره می باشد .

زمانی که از یک فاصله نزدیک اقدام به عکاسی از صورت انسان در یک نمای بسته اقدام می کنیم ؛ در رابطه با مقدار باز بودن دریچه دیافراگم ؛ دقت زیادی را باید مبذول نمود .

در یک زاویه دید مناسب , صورت انسان به صورت سه بعدی دیده شده و تاثیرات بوکه های موجود در پس زمینه به صورت بزرگنمایی شده دیده می شوند . در صورت استفاده از یک دیافراگم بسیار باز ( مثل F1/4 ) تنها بخش کوچکی از صورت در فو قرار داده شده و مقداری از حالت ها چهره ممکن است از فو خارج باشند .

به طور معمول بهترین حالت دیافراگم برای ثبت حالت های چهره ؛ محدوده F2/8 می باشد . در این دیافراگم ؛ محوده فو لنز ؛ نواحی اطراف هر دو چشم را در بر می گیرد و همچنین تمامی بخش های صورت نیز در فو قرار خواهند داشت . در این شرایط ؛ تمامی حالت های چهره نیز با وضوح کامل در درون کادر تصویر دیده می شوند .

در دو تصویر زیر ؛ تفاوت های دیافراگم F2/8 و F1/2 در فو قرار دادن حالت های صورت ؛ مشاهده می شوند .

نمایندگی کانن

نمایندگی کانن

نکاتی برای استفاده از دیافراگم F2/8 در عکاسی پرتره :

1 - در صورت پر نور شدن عکس :

در شرایط عکاسی در فضای باز و یا محیط های پر نور ؛ استفاده از f/2.8 موجب نوردهی بیش از اندازه در درون کادر تصویر ممکن است شود . عکاسی در محیط کاملا سایه و یا استفاده از دیافراگم های بسته تر بهترین راه کار در این شرایط ؛ خواهند بود .

همچنین برای کاهش دادن مقدار نور ورودی به دوربین ؛ استفاده از فیلتر ND نیز یکی از راهکار های قابل استفاده خواهد بود .

2 - برای به دست آوردن بوکه های بزرگتر :

برای به دست آوردن بوکه هایی بزرگتر در پس زمینه ؛ استفاده از دیافراگم های f/2.5 یا f/2 توصیه می شود . در این حالت ها ؛ ناحیه فو تصویر کوچکتر شده و عمق میدان دید در عکس به میزان قابل توجهی کاهش می یابد .

اما در هر صورت ؛ حتی کوچکترین لرزش دست موجب از بین رفتن نقطه فو تصویر می شود و از این روی به استفاده از سه پایه در این شرایط نیاز خواهد بود .

فو بر چشم نزدیکتر به دوربین

انجام فو بر چشم نزدیک به دوربین در زمان عکاسی پرتره ؛ یکی از کلیدی ترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار داد . در حالت فو بر چشم نزدیک به دوربین ؛ تمامی حالت های چهره به صورت طبیعی و واقعی در تصویر نهایی مورد تاکید قرار می گیرند .

تنظیم دیافراگم لنز :

1 - دوربین را در مود AV قرار دهید .

نمایندگی کانن

2 - دایل اصلی دوربین را بچرخانید .

3 - مقدار عدد دیافراگم را بررسی کنید .

نمایندگی کانن

ثبت حالت های چهره با تکنیک های اولویت دیافراگم

چند نکته مهم در نورپردازی عکاسی

دوربین Sony a1 جدیدترین پرچمدار کمپانی سونی معرفی شد .

؛ ,های ,دیافراگم ,صورت ,حالت ,فو ,استفاده از ,حالت های ,در این ,های چهره ,در فو

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی